“Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka…” /Karol Darwin/

Na początek warto podkreślić, że wiedza przeciętnego człowieka na temat pszczół jest niewielka lub żadna. Korzysta się z miodu, ale wiadomo tylko w którym markecie kupi się ten najsmaczniejszy czy najtańszy. To smutne, że tak mało wiemy o zwierzętach, od których prawdopodobnie zależy los Ziemi. Wybiera się też produkty pozyskiwane od tych, słynących z pracowitości stworzeń, nie mając pojęcia o wartościach odżywczych i zdrowotnych pszczelich produktów.

Od najdawniejszych czasów ludzie interesowali się pszczołami. Początkowo zainteresowanie to sprowadzało się do wyszukiwania gniazd dzikich pszczół i odbierania z nich miodu, co zresztą wiązało się zazwyczaj ze zniszczeniem pszczelej rodziny. Jednak w końcu człowiek zaczął wypróbowywać sposoby, jak zdobywać ów słodki przysmak w większej ilości, tak, aby mieć do niego ciągły dostęp. Zbieractwo, czyli tak naprawdę grabież wyrobu pszczół pszczoły, zostało więc zastąpione już ponad 500 lat p.n.e. przez tak zwane bartnictwo. Pszczoły zaczęto hodować w naturalnych albo wydrążonych przez człowieka dziuplach w pniach drzew.

Praca bartnika wymagała niezwykłej cierpliwości, troskliwości i uwagi oraz ogromnego doświadczenia. Wykonujących zawód bartnika był więc otaczano wyjątkowym szacunkiem a nawet podziwem. Bartnicy byli zwykle ludźmi wolnymi, którzy mogli nosić broń, polować i łowić ryby. Powstawały nawet osobne sądy bartne oraz przepisy praw bartnych. Prosty lud traktował wiedzę bartniczą za niemal tajemną, magiczną. Wpływ na takie postrzeganie pracy bartnika miało jego świetne “porozumiewanie się” z pszczołami. Sprawiało to również, że zarówno on, jak i pracowite owady wydawały się istotami wręcz nadnaturalnymi. Im więcej wiedziano na temat pracy przy barci, im lepiej poznawano skomplikowane życie pszczół, tym więcej niezwykłych cech człowieka im przypisywano. Nawet zaczęto je uważać za owady święte, które znajdowały się pod opieką niebios. Wszelkie wykroczenia przeciw tak zwanemu prawu bartnemu, kradzież albo zniszczenie i śmierć roju pszczół, były bardzo surowo karane.

Współcześni naukowcy odsłonili wiele zagadek pszczół. Jednak fascynacja tymi stworzeniami nie zmalała. Głębsze poznawanie świata pszczół, idealnej organizacji ich społeczeństw i cudowne właściwości wytworów pszczelich sprawia, że przed badającymi te owady pojawiają się wciąż nowe problemy, a ich wyjaśnienie wciąż jest trudne. Zamknięte i zorganizowane życie we wnętrzu ula wciąż interesuje wielu naukowców i jest źródłem pomysłów dla wielu twórców. Pszczoły pozostają symbolem precyzji, pracowitości i niezwykłej zapobiegliwości w najtrudniejszych warunkach. Chęć wykorzystania cudownych właściwości pszczelich produktów przyczyniła się do rozwoju tak zwanej apiterapii, czyli wyjątkowej dziedziny lecznictwa. Ciągłe poszerzanie wiedzy o pszczołach powoduje stopniowe udoskonalanie metod gospodarki pasiecznej, zwiększanie się zasobów poradników i czasopism poświęconych wyjątkowym owadom i pracy przy nich. Zwiększa się też się liczba osób poświęcających się właśnie pszczelarstwu.

Od kilku lat można zaobserwować szczególne zainteresowanie się pszczelarstwem. Niestety zwykle wynika to z „mody” na ekologiczne produkty. Tego typu hodowle znikają tak szybko, jak się pojawiły. Czy to bowiem hobbysta, czy świetny biznesmen – każdego obowiązuje dogłębna znajomość tematu pszczelarstwa. Nie stworzy się idealnie działającej i zdrowej pasieki, jeśli nie pozna się potrzeb tych wrażliwych i wymagających stałej opieki stworzeń. Jeśli ktokolwiek oprze swoją hodowlę na marzeniach i bajkach o pszczółce Mai – z góry skazany jest na niepowodzenie.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.