Zwykle zakłada się, że pszczelarz przyswoił już kilka książek o pszczołach, zapoznał się z poradnikami pszczelarza, a przynajmniej z elementarzem pszczelarza, tj. Gospodarka pasieczna” prof. Wandy Ostrowskiej. Potem pszczelarze zmagają się z codziennymi problemami w pasiece i często poddają się przy kilku niepowodzeniach. Każdego roku borykają się z tymi samymi problemami co inni pszczelarze: rozwój wiosenny rodzin, kontrola nastroju rojowego, rozrajanie, tworzenie odkładów, zakup odkładów, zakup matek pszczelich, poddawanie matek pszczelich do rodzin, unasienianie matek pszczelich, rozwój odkładów, regulowanie wielkości gniazda, korzystanie z pożytków pszczelich, miodobranie, podkarmianie, przygotowanie do zimowli, likwidacja warrozy, zimowla itd. Wszędzie szukają pomocy i wsparcia.

Wszelka profesjonalna działalność edukacyjna i szkoleniowa jest na pewno jedną z najważniejszych aktywności podejmowanych przez zarządy kół pszczelarzy. Wielu specjalistów w dziedzinie pszczelarstwa podkreśla, a statystyki to potwierdzają, że dobrze wyszkoleni pszczelarze notują o wiele mniejsze straty zimowe w porównaniu do ich kolegów, którzy nie podnoszą swoich kwalifikacji zawodowych. Eksperci prowadząc wykłady, warsztaty teoretyczne oraz praktyczne przybliżają najnowszą wiedzę oraz sprawdzoną praktykę. Zaletą tej formy podnoszenia kwalifikacji pszczelarskich jest bezpośredni kontakt ze specjalistami w danej dziedzinie oraz brak konieczności dojazdu, gdyż zajęcia odbywają najczęściej w miejscu spotkań koła pszczelarzy. Cena szkolenia jest ustalana indywidualnie, a zależy od rodzaju szkolenia, ilości godzin, eksperta prowadzącego zajęcia oraz miejsca, w którym ma się odbywać.

Można spotkać szkolenia dostosowane do indywidualnych potrzeb, zarówno jeśli chodzi jego formę, jak i tematykę. Najczęściej wybieraną przez pszczelarzy tematyką są szkolenia poświęcone następującym tematom:

• Całoroczna gospodarka pasieczna
• Pasieczny minimalizm
• Wychów matek pszczelich
• Rodzina pszczela jako superorganizm
• Tworzenie i opieka nad odkładami i pakietami
• Najczęściej popełniane błędy w gospodarce pasiecznej
• Zwalczanie najczęściej występujących chorób pszczół
• Genetyka pszczoły miodnej
• Przepisy prawne w pszczelarstwie

Branie udziału w kursach i szkoleniach jest współcześnie niezbędna, aby nowoczesny pszczelarz był na bieżąco informowany o nowościach i mógł próbować swych sił w prowadzeniu nowoczesnych zabiegów w pasiece.

 

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.