Inną metodą zakładania pasieki jest zakup sztucznych rojów, zwanych pakietami. Rój taki składa się zwykle z 2 kg młodych pszczół i młodej, czerwiącej pszczelej matki zamkniętej w klateczce. Pakiet przewozi się w przewiewnej transportówce, której dwie ściany są wykonane z siatki. Pszczoły są zaopatrzone w pokarm w postaci ciasta miodowo – cukrowego. Także matka w klateczce musi mieć ciasto na wypadek, gdyby pszczoły nie chciały jej karmić.

Sztuczny rój, czyli pakiet, osadza się w ulu tak jak rój naturalny. Wsypuje się pszczoły do gniazda złożonego z ramek z węzą lub suszem. Matka pozostaje w klateczce i jest uwalniana przez pszczoły. Taką rodzinę pszczelą trzeba karmić aż do całkowitego odbudowania przez nią gniazda. Do zakładania lub powiększania pasieki można używać pakietów do połowy lipca. Później utworzona w ten sposób rodzina nie zdąży odbudować gniazda i osiągnąć odpowiedniej do siły przezimowania.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.