Wiele lat trwało, zanim udało się opracować skuteczną metodę unasieniania matek pszczelich. Trwające od prawie stu lat próby sztucznego unasiennienia matki pszczelej zaowocowały skonstruowaniem specjalistycznego aparatu do tego procesu, Umieszcza się w nim matkę, usypia ją, otwiera się wejście do jej pochwy i wstrzykuje porcję nasienia. Używa się obecnie wielu rodzajów aparatów o różnej konstrukcji, ale ich zasada działania jest identyczna. Każdy składa się ze statywu, na którym zamocowane są obsadki haczyków służących do otwierania komory żądłowej matki, tulejki, w której umieszcza się matkę i strzykawki, którą podaje się nasienie.

Urządzeniem niezbędnym do prawidłowego pobrania nasienia i przeprowadzenia zabiegu sztucznego unasienniania jest specjalny optyczny mikroskop stereoskopowy, który pozwala uzyskać kilkunastokrotne (ok. 15 razy) powiększenie oglądanego obrazu.

Matka na czas zabiegu jest usypiana dwutlenkiem węgla. W skład zestawu do unasienniania wchodzi więc także butla z dwutlenkiem węgla, reduktor ciśnienia, płuczka gazu oraz zestaw przewodów (węży) o odpowiedniej średnicy. Wszystkie elementy osprzętu aparatu do sztucznego unasienniania muszą być wykonane wyjątkowo precyzyjnie. Matka pszczela umieszczona jest w tulejce (rurce), wykonanej z twardego, przezroczystego tworzywa sztucznego, o średnicy wewnętrznej 4,5 mm, zwężającej się na jednym końcu do 2,5 mm. Haczyki do otwierania komory żądłowej matki wykonane są z nierdzewnej stali i każdy z nich ma odpowiedni kształt. Końcówka haczyka brzusznego jest wygięta pod kątem 90° i lekko zaostrzona, haczyk grzbietowy kształtem przypomina miniaturową grackę. Dzięki tak wyspecjalizowanemu sprzętowi można już przeprowadzić unasienianie pszczelej matki.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.