Podstawowym narzędziem pszczelarza jest oczywiście dłuto pasieczne. Doświadczony pszczelarz podczas pracy w pasiece praktycznie cały czas trzyma dłuto w dłoni. Dłuto pasieczne, jak już opisane zostało wcześniej, to stalowy płaskownik odpowiednio wygięty, wyprofilowany i zaostrzony. Służy do rozsuwania ramek i beleczek odstępnikowych, rozdzielania korpusów i nadstawek, zeskrobywania propolisu, zanieczyszczeń i nadbudowywanych plastrów. Najczęściej używanym jest dłuto Roota, czyli płaskownik wygięty w kształcie litery L. Bardzo praktyczne jest dłuto używane od lat w USA, a zakończone z jednej strony hakiem, który służy do wyciągania ramek z ula, bez potrzeby wcześniejszego rozsuwania.

Niezbędna jest też szczoteczka pasieczna. Służy do zmiatania pszczół z plastrów, ramek i innych części ula. Wykonana jest z miękkiego, długiego włosia, osadzonego w długim drewnianym trzonku. Zmiatanie pszczół przebiega sprawniej, gdy szczoteczka jest zwilżona wodą.

Aby wykonać prace porządkowe w ulu warto użyć podkurzacza. Dym z niego służy do zmniejszania agresji pszczół podczas pracy przy ulach.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.