Każdy pszczelarz czeka na moment zbioru miodu. To fascynująca chwila. Trzeba jednak właściwie się do niego przygotować.
Nawet w najmniejszej pasiece niezbędna jest pszczelarzowi miodarka, służąca do odwirowywania zgromadzonego przez pszczoły miodu. W dawnych czasach, z powodu braków na rynku sprzętu pszczelarskiego, jedno urządzenie często obsługiwało kilka pasiek należących do zaprzyjaźnionych pszczelarzy. Ze względów higienicznych nie poleca się już takiego rozwiązania, a sprzęt pszczelarski jest dostępny nawet w sklepach online. Na początek zupełnie wystarczy miodarka z napędem ręcznym, mieszcząca trzy lub cztery plastry. Kolejnym etapem, wraz z rozwojem pasieki, powinien być zakup i zamontowanie napędu elektrycznego, który zapewni w pasiece zdecydowanie większy komfort pracy i przyśpieszy czynności związane z odbieraniem miodu.
Gdy pasieka liczy kilkadziesiąt lub więcej rodzin pszczelich, warto rozważyć zakup tak zwanej miodarki promienistej. Może jednorazowo pomieścić aż kilkadziesiąt plastrów, co bardzo usprawnia miodobranie. Jest to szczególnie ważne w okresach bezpożytkowych, gdy pszczelarzom zależy na szybkim przebiegu miodobrania. Decydując się na zakup miodarki promienistej, wykorzystującej siłę odśrodkową do wyrzucania miodu z komórek plastrów, trzeba koniecznie pamiętać, że siła ta wzrasta wraz promieniem miodarki. Jeśli w pasiece są ule o ramce wąsko-wysokiej (warszawskie), średnica miodarki musi być bardzo duża. Dlatego miodarki radialne nadają się przede wszystkim do pasiek wyposażonych w ule wielokorpusowe. Kosz i pozostałe elementy miodarki powinny być wykonane z blachy kwasoodpornej w celu utrzymania wysokiej jakości miodu. Ma on bowiem odczyn kwaśny i może wchodzić w reakcje np. z blachą ocynkowaną. W razie potrzeby należy metalowe elementy pokryć lakierem spożywczym, dostępnym w większości sklepów ze sprzętem pszczelarskim. Oczywista jest kwestia właściwej dbałości o czystość i konserwację miodarki po każdym miodobraniu. Ze względu na cenę tego urządzenia każdemu pszczelarzowi zależy na długim i bezawaryjnym użytkowaniu sprzętu. Aby zapewnić właściwą czystość, a zarazem wysoką jakość miodu, trzeba używać sita do cedzenia miodu. W małej, amatorskiej pasiece zupełnie wystarczy podwójne sito ze stali nierdzewnej. W przypadku pozyskiwaniu miodu w ilościach towarowych potrzebne są inne, ale kosztowniejsze rozwiązania.
Drogi Użytkowniku,
Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”
Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.