Jednym z najważniejszych narzędzi potrzebnych do pracy z pszczołami jest dłuto pasieczne. Ma ono wszechstronne zastosowanie. Służy przede do rozchylania korpusów i nadstawek, podważania ramek, jak również oskrobywania elementów ula i ramek z resztek wosku lub propolisu.

Przy wyborze dłuta należy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało wykonane. Musi być dostatecznie sprężysty, co zmniejsza ryzyko pęknięcia podczas podważania elementów pni. Najlepsze pod tym względem są dłuta ze stali nierdzewnej. Równie ważna jest właściwa ostrość dłuta. Należy unikać dłut zbyt mocno zaostrzonych, bo powodują rozszczepienia drewnianych elementów uli lub ramek, a poza tym łatwo się nimi skaleczyć. Wielkość dłuta zależy od zdolności manualnych pszczelarza. Najlepiej, gdy jest ergonomiczne i mieści się w dłoni, pozwalając jeszcze na uchwycenie wąsów ramki. Nie trzeba go wtedy odkładać na bok przy każdej operacji. Kolor dłuta z pozoru błahy, jest niezwykle istotną sprawą. Powinno być ono pomalowane jaskrawą farbą, np. czerwoną lub żółtą, aby można je było szybko odnaleźć w trawie w razie upuszczenia. Pszczelarze praktycy na pewno to potwierdzą.

Niezwykle trudno wyobrazić sobie pracę z pszczołami bez tzw. zmiotki, czyli szczoteczki pasiecznej. Służy do omiatania plastrów i spędzania nadmiaru pszczół z powałek przeglądanych uli. Przy zakupie jej należy zwrócić uwagę na to, aby szerokość zmiotki odpowiadała rozmiarom ramki stosowanej w ulu, a włosie było delikatne i sprężyste, żeby podczas omiatania nie drażnić za bardzo pszczół. Zmiotka przeznaczona do pracy z plastrami nie może być używana do omiatania dennic lub innych elementów ula, zawierających nieczystości. Ważne, aby ze względów higienicznych, zarówno dłuto, jak i zmiotkę co pewien czas dezynfekować. Najtańszym i zarazem najbardziej skutecznym sposobem jest namoczenie w 3% roztworze sody kaustycznej (dostępnej w sklepach chemicznych i większości sklepów z artykułami pszczelarskimi).

Kolejnym narzędziem naprawdę niezbędnym w codziennej pracy pszczelarza jest podkurzacz. Dym służy do zmniejszania agresji pszczół podczas prac przy ulach. Najprostszy podkurzacz można kupić już za kilkanaście złotych, a bardziej profesjonalny kosztuje około 150 – 200 zł. Tani podkurzacz zwykle wytrzymuje tylko jeden sezon, więc warto zaopatrzyć się w nieco droższy, ale wytrzymalszy, bo lepszej jakości. Przy zakupie trzeba sprawdzić, czy obudowa ma odpowiednie zabezpieczenia zapobiegające oparzeniom. Konserwacja podkurzacza i utrzymywanie go w czystości, jest ważnym warunkiem jego długiego użytkowania.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.