Źródłem występowania spadzi są mszyce i czerwce. Wysysają one sok roślinny i pobierają z niego przede wszystkim białko, a pozostałą ciecz wydalają. Tę ciecz nazywa się właśnie spadzią.

Sok roślinny jest pełen cukrów, ale zawiera niewiele białka. Aby go zdobyć, mszyce i czerwce muszą zużytkować bardzo dużo soku. Przepływa on stale przez ich organizm. Z tego powodu, w czasie obfitego występowania mszyc, spadzią bywają pokryte nie tylko liście i gałęzie, lecz często i ziemia pod drzewami. Mszyce pojawiają się zwykle na spodniej stronie liści, a czerwce można częściej znaleźć na młodych ubiegłorocznych gałązkach. Większość tych owadów ma zielony kolor, a niektóre zaś otaczają się okryciem o barwie zbliżonej do koloru kory. Z tego powodu trudno je zauważyć na liściach i gałązkach. W spadzi, oprócz cukru trzcinowego, owocowego i gronowego, znajduje się jeszcze tak zwana dekstryna oraz cukier spadziowy, który nazywa się również modrzewiowym, bo po raz pierwszy odkryto go właśnie w soku modrzewia.

Spadź w porównaniu z nektarem zawiera większą ilość soli mineralnych. Pszczoły nie posiadają w swoim przewodzie pokarmowym enzymów niezbędnych do całkowitego rozłożenia, czyli strawienia cukru modrzewiowego i dekstryny. Z tych powodów, a także na skutek zwiększonej zawartości soli mineralnych, zarówno spadź jak i miody spadziowe nie stanowią dla pszczół tak dobrego pokarmu, jak miód powstały z nektaru. Dla ludzi miody spadziowe nie są szkodliwe, a nawet mogą odznaczać się właściwościami odżywczymi a nawet leczniczymi w większym stopniu, niż miody kwiatowe. Zawierają bowiem znaczną ilość soli mineralnych, a dodatkowo w skład miodów spadziowych pochodzących z drzew iglastych wchodzi ponadto gwajakol, stosowany jako lek w chorobach dróg oddechowych. W niektórych miejscach w Polsce spadź daje pszczołom główny pożytek, jednak na ogół duże ilości spadzi marnują się z powodu braku lub nierównomiernego rozmieszczenia pasiek w lasach. Z tego względu, w okresie pojawienia się spadzi, należy podwozić pszczoły do tego wybitnie cennego źródła pożytku.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.