Po raz kolejny można stwierdzić, że pszczoły to wyjątkowe owady. W hodowli pszczół nie ma się do czynienia z pojedynczymi osobnikami, ale z niezwykłą jednostką biologiczną, jaką stanowi pszczela rodzina.

Pszczoły należą do owadów prowadzących gromadny tryb życia. Oznacza to, że istnienie każdego osobnika jest możliwe wyłącznie w środowisku, jakie stwarza rodzina tysięcy pszczół, uzależnionych od siebie. Badania dotyczące rożnych przejawów życia pszczół odkryły, że rodzina pszczela stanowi swoisty rodzaj jednego organizmu, w którym krążą pokarmy, hormony, który wzrasta i słabnie oraz osiąga dojrzałość biologiczną, prowadzącą do jego podziału. Prawidłowe podejście do pszczół, umiejętność obchodzenia się z nimi, a zwłaszcza przeprowadzanie takich zabiegów, jak tworzenie nowych rodzin, łączenie ich i zasilanie, musi być oparte na dobrej znajomości życia pszczół. Wymaga to od właściciela pasieki przede wszystkim dogłębnego zapoznania się ze strukturą rodziny pszczelej i rolą, jaką odgrywają w niej rożne postacie pszczół.

U większości gatunków zwierząt występują dwa rodzaje osobników – samce i samice. Pszczoły są tu również wyjątkowe. Obok samców, zwanych trutniami, wśród pszczół występują dwie prostacie samicze. Jedna z nich to matka, będąca całkowicie wykształconą samicą, druga zaś – pszczoła robotnica, samica o uwstecznionych narządach rozrodczych. Wyposażona jest za to w narządy ułatwiające jej wykonywanie prac, związanych ze zbiorem surowców pokarmowych, budową gniazda i wychowem potomstwa.

Każdy osobnik został opisany w oddzielnym artykule. Proszę przejrzeć bloga 🙂

W rodzinie pszczelej obserwuje się idealny podział funkcji pomiędzy dwiema samiczymi postaciami. Matka składa wielkie ilości jaj, ale nie troszczy się zupełnie o wychów i wyżywienie potomstwa. Te zadania spełniają wyłącznie pszczoły robotnice. Zajmują się też budową, utrzymaniem i obroną gniazda, a także gromadzeniem zapasów pokarmowych, z których korzystają wszystkie pszczoły tworzące rodzinę.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.