Pyłek kwiatowy jest nieodzownym pokarmem białkowym wszystkich pszczół. Oprócz białka, w skład pyłku wchodzi woda, tłuszcze, cukry, sole mineralne, hormony wzrostu i wiele witamin. Proporcje tych składników pokarmowych zależą oczywiście od rośliny, z której pyłek pochodzi. Z jednych kwiatów może być bardziej odżywczy niż z innych.

Jeśli chodzi o wartości odżywcze można pyłek z rożnych roślin podzielić na trzy kategorie.

  • Najbardziej odżywczy pyłek pochodzi z wierzby, gruszy, krokusa, białej i czerwonej koniczyny, maku, cykorii oraz wrzosu.
  • Średnią wartością odżywczą wyróżnia się pyłek z wiązu, topoli, buka, mniszka, jaworu, kukurydzy i słonecznika.
  • Do roślin, które dają pyłek o najmniejszych wartościach odżywczych, należą leszczyna, brzoza, osika, olsza, jodła, świerk a także sosna.

Pszczoły formują z zebranego pyłku obnóża, które umieszczane są w koszyczkach tylnej pary nóżek. Po barwie obnoża można często poznać, z jakich roślin pochodzi zebrany pyłek. Najczęściej spotyka się barwę żółtą, pomarańczową i brunatną, choć są i inne. Z cykorii i chabru bławatka obnóże na przykład jest białawe, z kasztanowca – ciemnopomarańczowe, ze świerzbnicy i kolendry – fioletowe, facelii i żmijowca – granatowe, a z maku – prawie czarne.

Pyłek pochodzący z rożnych roślin rożni się jednak nie tylko zabarwieniem, lecz również wielkością i kształtem poszczególnych mikroskopijnych ziarnek. Oglądając pyłek w dużym powiększeniu pod mikroskopem, można rozpoznać, z jakich roślin został zebrany. Pyłek dostaje się w niewielkich ilościach do nektaru i stąd można go potem odnaleźć w miodzie i poznać, z jakich roślin miód pochodzi. Istnieją rośliny, z których pszczoły pyłku wcale nie zbierają, ponieważ pojedyncze ziarnka są zbyt duże (malwa, ślaz, ogórek) lub zlepione w tak zwane pyłkowiny ( storczyki). To uniemożliwia pszczołom formowanie z nich obnóża. Zdarzają się okolice, gdzie rośliny dając pyłek szkodliwy dla pszczół. Do roślin tych należy ciemiężyca, tojad, knieć błotna, czyli kaczeniec, i niektóre jaskry. W pewnym stopniu dla pszczół miodnych może być szkodliwy również pyłek kasztanowca, ale tylko wtedy, gdy jednocześnie z kasztanowcem nie kwitną inne rośliny pyłkodajne i pszczoły muszą korzystać z tego jedynego źródła pyłku.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.