Pszczoły robotnice, tworzące trzon całej rodziny, są najmniejsze ze wszystkich trzech postaci pszczół.

Długość jej ciała wynosi 12 -15 mm, a ciężar to średnio 100 miligramów. W kilogramie pszczół znajduje się około 10 tys. robotnic.

Długość życia robotnicy zależy od wielu czynników i zmienia się. Robotnice, które „wygryzają się” z komórek wiosną i latem, żyją przeciętnie 36 – 40 dni, a przy intensywnej pracy w polu – nie dłużej niż miesiąc. Jednak pszczoły, które pojawiły się jesienią, mogą żyć aż od 6 do 9 miesięcy. Pszczoły robotnice wykonują zadania przekazywane przez matkę za pomocą feromonów.

Do zadań robotnic należy czyszczenie komórek, do których matka składa jaja, budowa plastrów, dbanie o larwy, pełnienie funkcji strażniczek, wentylowanie ula, odbieranie nektaru od zbieraczek, czy zbieranie pokarmu oraz wody.

Od 1 do 3 dnia swojego życia robotnica czyści komórki w plastrze i przygotowuje je na kolejne pokolenia pszczół. Od 4 do 6 dnia karmi starsze larwy pierzgą z miodem i mleczkiem pszczelim. Od 7 do 14 dnia życia odbiera pyłek i nektar od zbieraczek. Między 15 i 18 dniem buduje plastry, a 19 i 21 dnia broni gniazda. Od 21 dnia do śmierci robotnica pracuje jako zbieraczka i z substancji zawartych w pożywieniu produkuje miód oraz wosk.

Każda pszczoła obiera sobie jeden rodzaj kwiatów i przynosi do ula jeden pożytek. Zbieraczki mogą zbierać pyłek lub nektar. Życie robotnic jest bardzo krótkie, ale niezwykle intensywne.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.