Pomieszczenie, w którym przechowywane są pojemniki z miodem musi być ciemne, chłodne i suche, o temperaturze nie wyższej niż 18 stopni Celsjusza i wilgotności względnej powietrza 65-75%. Można przechowywać tylko miody o zawartości wody mniejszej niż 20%. Rzadko stosowaną metodą przechowywania miodu jest jego zamrażanie do temperatury poniżej -18°C. Wtedy miód pozostaje klarowny aż do rozmrożenia.

W trakcie wieloletniego przechowywania miód ciemnieje, a także traci część swojego aromatu z powodu rozkładu substancji lotnych. Ponieważ miód chłonie wodę z powietrza, opakowania zawsze muszą być szczelnie zamknięte. Przy wilgotności powietrza w pomieszczeniu większej od 80%, w nieszczelnych naczyniach, szybko dojdzie do rozrzedzenia wierzchniej warstwy miodu i jego fermentacji. Miód nie będzie się nadawał do spożycia.

Podsumowując można stwierdzić, że miód ma jednak więcej zalet niż ewentualnych wad. Tych ostatnich można uniknąć przez właściwe zabezpieczanie zebranego produktu.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.