Wybór typu ula jest jedną z najważniejszych decyzji podczas zakładania pasieki, gdyż jest to decyzja na długie lata. Trzeba tu zaznaczyć, że pszczoły potrafią doskonale dostosować się do stworzonych im warunków. Ul musi spełnić jedynie podstawowe warunki, takie jak szczelność, izolacja termiczna, a więc ochronę przed zimnem i przegrzaniem, możliwość regulowania pojemności stosownie do rozwoju rodziny, zapewnienie właściwej wentylacji oraz możliwości pozyskiwania miodu i innych produktów pasiecznych. Większość obecnie produkowanych uli, zwłaszcza nowoczesnych uli styropianowych spełnia te wymogi. Podstawowym materiałem, z którego wykonywano ule w przeszłości było drewno. Dziś również jest ono stosowane jako dobry i trwały materiał.

W ostatnich 20 latach powszechnie do użycia weszły jednak ule styropianowe i poliuretanowe. Są lekkie, dobrze izolują i są stosunkowo tanie. Te nowoczesne ule wyposażone są z reguły w system wentylacji, co jest bardzo istotne, wielofunkcyjne tzw. higieniczne dennice, dodatkowe wyloty w korpusach, wymienne poławiacze pyłku itp. Ich budowa jest mocna, zwarta, mają płaskie daszki, co bardzo ułatwia transport. styropian posiada dopuszczenie stosowania do kontaktu z żywnością przez Instytut Higieny i Żywienia. Zaletami są lekkość i łatwa dezynfekcja, a wadami możliwość uszkodzenia przez gryzonie i ptaki.

Nie powinno się robić uli z drewna świerkowego i jodłowego ze względu na zły rozwój pszczół (do czasu zakitowania przez pszczoły środka ula – trwa to około 1 rok).

Podsumowując – ule mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej popularnym budulcem do ich wyrobu jest drewno. Ule można wykonać także ze słomy płyt pilśniowych , styropianu i poliuretanu. Do wytwarzania niektórych elementów wyposażenia wewnętrznego używa się drewnianej sklejki wodoodpornej, szkła i tworzyw sztucznych, a czasem blachy i drutu. Do krycia daszków służy najczęściej papa, blacha stalowa lub aluminiowa.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.