U pszczół, tak jak u większości gatunków zwierząt, występują dwa rodzaje osobników – samice i samce. Różnica u pszczół polega jednak na tym, że obok samców, nazywanych trutniami, istnieją dwie postacie samic. Jedna z nich to matka, czyli w pełni całkowicie wykształcona i płodna samica, a drugą jest pszczoła robotnica. To samica o uwstecznionych narządach rozrodczych, za to wyposażona w narządy ułatwiające jej wykonywanie prac związanych ze zbiorem surowców pokarmowych, budową pszczelego gniazda i wychowem potomstwa.

Taka różnorodność budowy ciała u samic pszczół związana jest z trybem ich życia. W pszczelej rodzinie istnieje idealnie działa podział funkcji pomiędzy dwiema samiczymi postaciami – matki i robotnic. Pszczela matka składa wielkie ilości jaj, ale nie zajmuje się wcale wychowem i wyżywienie pojawiającego się potomstwa. Te zadania spełniają właśnie pszczoły robotnice. One też zajmują się budową, utrzymaniem i obroną gniazda, a także gromadzeniem zapasów pożywienia. To z nich potem korzystają wszystkie pszczoły tworzące rodzinę.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.