Ul musi zapewniać pszczołom właściwe warunki do życia. Powinien chronić rodzinę pszczelą przed czynnikami zewnętrznymi oraz umożliwiać utrzymanie wewnątrz najkorzystniejszego mikroklimatu. Musi też mieć taką pojemność, by nie ograniczać rozwoju rodziny i zapewniać wystarczająco dużo miejsca na gromadzenie zapasów miodu. Pszczelarzowi musi pomagać w pracy, umożliwiając swobodny dostęp do rodziny pszczelej.

Ul powinien być trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Efektywność prowadzenia pasieki w dużym stopniu zależy od konstrukcji ula i od tego, z jakiego materiału został zbudowany. Główna część ula to korpus gniazdowy, w którym znajdują się plastry z czerwiem i zmagazynowanym miodem (w ulach wielokorpusowych może być ich kilka). Każdy ul składa się z korpusu gniazdowego (w ulach wielokorpusowych może być ich kilka), dna zwanego dennicą, daszka i podstawki. Wewnętrzne, ruchome wyposażenie ula stanowią ramki, nadstawki, poduszki ocieplające, maty, kraty odgrodowe, podkarmiaczki, wkładki i mostki wylotowe, powałki i inne elementy stosowane w zależności od konstrukcji ula i rodzaju produkcji.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest jednolita powałka przykrywająca całe gniazdo, wykonana z płyty pilśniowej lub twardego, odpornego na zniszczenie styropianu. W takiej powałce są wykonane otwory zapewniające dodatkową wentylację zimą i podczas transportu. Po założeniu w nie odpowiednich wkładek powałka taka może być używana jako podkarmiaczka. W otworach można też instalować plastikowe wkładki do poławiania propolisu.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.