Każda pasieka powinna być wyposażona w specjalistyczny sprzęt i pomieszczenia gospodarcze. Im większa pasieka i szerszy zakres jej produkcji, tym sprzętu potrzeba więcej. Ule, budowle pasieczne, niektóre narzędzia i środki transportu stanowią trwałe środki produkcji i ulegają amortyzacji. Dlatego ich użyteczność i trwałość muszą gwarantować jak najwyższe wyniki produkcyjne, przy jak najniższych kosztach użytkowania.

Podstawowym elementem wyposażenia pasieki jest ul będący pomieszczeniem dla rodziny pszczelej i zwany potocznie pniem. Wyposażenie wewnętrzne ula umożliwia całkowite rozebranie gniazda i łatwy dostęp do każdej jego części oraz wykonywanie wszystkich prac pasiecznych pozyskiwanie produktów, karmienie, kierowanie rozwojem rodziny itp.). Niezbędna przy prowadzeniu pasieki jest pracownia pasieczna i znajdujące się w niej urządzenia do przerobu produktów pszczelich oraz narzędzia pasieczne. Każda pasieka powinna być wyposażona w narzędzia do naprawy i konserwacji sprzętu pasiecznego oraz utrzymywania porządku na całym pasieczysku. Dodatkowym wyposażeniem dysponują pasieki zajmujące się wychowem matek oraz te, które pozyskują pełną gamę produktów pszczelich. Pasieki wędrowne wyposażone są w sprzęt i środki transportowe, służące do przenoszenia pni pszczelich. Odrębnym (i w Polsce marginalnym) zagadnieniem jest budowa i obsługa stacjonarnych i wędrownych pawilonów pasiecznych.

Ważne jest, aby w pasiece znajdował się jeden typ uli. Można je też ustawiać po dwa, trzy, z wylotem skierowanym w różne strony. Niektórzy pszczelarze decydują się na ule swobodnie rozrzucone, ale z wylotami również w inne strony. Nie należy jednak ustawiać uli blisko jeden drugiego, ponieważ zbyt ciasne ich rozmieszczenie powoduje, ze pszczoły błądzą.

Właściwy ul powinien stwarzać pszczołom idealne warunki bytowe oraz ułatwiać pracę właścicielowi pasieki. Najlepiej, gdy jest to ul, przystosowany do gospodarki wędrownej, nieodzownej we współczesnym pszczelarstwie.

Ul musi być wykonany ściśle według standardu, w oparciu o określony wymiar ramki. Wszystkie zmiany ramek są niewskazane, choć wielu początkujących pszczelarzy chętnie przeprowadza eksperymenty w tym zakresie. Ul o prostej konstrukcji jest też najtańszy, a wszystkie skomplikowane rozwiązania utrudniają obsługę pnia i podwyższają jego koszty. Prosta konstrukcja ułatwia także budowę uli we własnym zakresie.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.