Każdy pszczelarz posiadający już pasiekę, może ją powiększyć na kilka sposobów. Najprościej zrobić to tworząc odkłady.

Wykonuje się je w czasie największego rozwoju rodzin, jednocześnie nie dopuszczając do rozwoju rójki. W pasiekach, w których pożytki kończą się na przełomie czerwca i lipca, może pozostawać wiele pszczół, które nie będą już miały zajęcia. Pszczoły te niewiele pracowały i można je wykorzystać do utworzenia nowych rodzin.

Z takich rodzin wykonuje się tak zwane zsypańce, odbierając z każdej około 1 kg pszczół. Pszczoły można zsypywać z dwóch lub trzech rodzin do jednej transportówki. Zaraz po przewiezieniu na nowe miejsce, osadza się je w ulach na węzie, poddaje matki unasiennione i oczywiście karmi. Każda rodzina powinna być utworzona z co najmniej 2 kg pszczół. Pszczoły po osadzeniu w ulach odkaża się środkiem przeciwko warrozie. Są osadzone na węzie, więc tym sposobem wyeliminowane zostają choroby przenoszone z plastrami i czerwiem. Gniazdo jest więc odbudowane od podstaw i w rodzinie nie ma żadnych patogenów. Dodatkowo z korzyścią zostały wykorzystane pszczoły, dla których w tym sezonie nie byłoby już żadnego zajęcia.

Kiedyś do powiększania pasieki wykorzystywano naturalne roje, ale dziś odchodzi się od tej metody.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.