Bez pracowni pszczelarskiej nie da się legalnie rozprowadzać miodu nawet wśród własnej rodziny i bliskich znajomych. Jeśli chodzi o koszt budowy nowego budynku pod pracownię pszczelarską, jest dość wysoki. Przyszli pszczelarze zagospodarowują więc i adaptują na pracownie posiadane już budynki i pomieszczenia. Oddelegowani do wydawania zezwoleń powiatowi lekarze weterynarii pozwalają czasami na przygotowanie pracowni pszczelarskiej w kuchni własnego domu. Jest to jedno z lepszych rozwiązań, bo nie wymaga wysokich nakładów finansowych, a poza tym nigdzie nie będzie tak czysto, jak w domowej kuchni. Oprócz pracowni niezbędne jest także pomieszczenie, w których przechowywać się będzie ramki pszczele, korpusy uli, miodarki i pozostały sprzęt. Tam też pozostawi się słoiki na miód. Pszczelarz powinien dysponować też chłodnym miejscem do przechowywania miodu. Miód zachowuje swoje prozdrowotne właściwości, jedynie jest przechowywany w chłodnym miejscu. Idealnym miejscem jest nieogrzewana piwnica. Częstym błędem bowiem jest przechowywanie złocistego daru pszczół na półkach w ciepłym pomieszczeniu domowym.
W pszczelarstwie, granica między hobbystycznym, a biznesowym podejściem do posiadania pasieki jest płynna. Utarło się jednak, że zawodowe podejście do zarabiania na hodowli pszczół zaczyna się od 80 uli.
Co z oczekiwanymi zyskami i zwrotem kosztów założenia pasieki? Zazwyczaj bywa tak, że jeśli kogoś interesuje mała, hobbystyczna pasieka, w której większość prac wykona sam właściciel, a miód sprzeda detalicznie w wyższych cenach – zwrotu poniesionych nakładów może spodziewać się już w drugim roku. To naprawdę szybko.
Jednak w przypadku wielkiego projektu, inwestycja zwraca się wolniej. Niestety nie uda się wszystkiego wykonać samodzielnie i trzeba posiłkować się pomocą wykwalifikowanych pracowników. Miód w sporej części należy sprzedawać po cenach hurtowych. Czas oczekiwania na spory zysk i zwrot wkładu to wtedy pięć lat. Nie jest to przerażająco długi okres i warto się podjąć tego wyzwania.
Drogi Użytkowniku,
Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”
Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.