Jeśli chodzi o głowę pszczoły, to jest zaopatrzona w niezwykle ważne narządy zmysłów. Po bokach głowa posiada parę dużych oczu, złożonych z tysięcy rurkowatych fasetek (małych oczek), a pomiędzy nimi umieszczone jest troje oczu prostych (tak zwanych przyoczek). Oba rodzaje narządów wzroku umożliwiają owadom widzenie zarówno przedmiotów położonych w pobliżu, jak tych znacznie oddalonych. Pomagają też przy orientowaniu się w ciemnym wnętrzu ula oraz dobrego widzenia podczas lotu.

Pszczoły mają dość ograniczony zakres widzenia barw. Rozróżniają jedynie następujące koloryniebieski, żółty, biały oraz czarny. Z tego powodu takich kolorów należy używać przy malowaniu uli i znakowaniu miejsc wylotu. Ułatwi to pszczołom orientację w przestrzeni. Czułki pszczoły, ruchliwe i umieszczone w przedniej części głowy, posiadają na powierzchni wiele narządów dotyku i węchu. Te narządy znajdują się na końcowych częściach czułków. Zmysł węchu jest u pszczół dobrze rozwinięty. Jego cechą charakterystyczną jest wyczuwanie woni o tak niewielkim natężeniu, że dla człowieka takie zapachy są zupełnie wyczuwalne.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.