Właściwe podejście do pszczół, umiejętność obchodzenia się z nimi, a zwłaszcza stosowanie takich zabiegów, jak tworzenie nowych rodzin, łączenie ich i zasilanie, musi być oparte na dobrej znajomości, życia pszczół. Podstawą jest tu przede wszystkim zapoznanie się ze strukturą rodziny pszczelej i rolą, jaką odgrywają w niej różne postacie pszczół.

Hodowla pszczół wymaga od przyszłego hodowcy głębokiej wiedzy z dziedziny pszczelarstwa, a z drugiej sporych nakładów finansowych. Jeśli bowiem planuje się założenie jakiegokolwiek biznesu, trzeba najpierw sporo zainwestować. Potrzeba też cierpliwości, bo dopiero czas pokaże, czy był to trafiony pomysł.

Na ogół każdy pszczelarz jest w pewnym sensie amatorem i hobbystą.

W żadnej innej specjalności rolniczej i hodowlanej czynnik zamiłowania do pracy nie odgrywa tak zasadniczej roli jak w pszczelarstwie. Pszczelarza amatora cechuje jednak i to, że zamiłowanie stawia ponad rachunek ekonomiczny. Pasiekę utrzymuje dla własnej satysfakcji posiadania pszczół, wyposażając ją w nowoczesny sprzęt i często zbędne drobiazgi, a w razie utraty pszczół kompletuje ją od nowa. Praca przy pszczołach dostarcza mu emocji i pomaga w odpoczynku. Pasieka obsługiwana jest w dniach lub godzinach wolnych od pracy zawodowej. Nakłady pracy własnej na jeden ul są z reguły bardzo duże, a wiele prac wykonuje się wręcz niepotrzebnie – jedynie dla samej przyjemności obserwowania pszczół. Pasieka amatorska zlokalizowana jest najczęściej w ogródku pszczelarza lub w najbliższym sąsiedztwie miejsca zamieszkania, by w wolnej chwili mógł ją odwiedzać. Czynnik zapewnienia pszczołom pożytku odgrywa tu rolę drugorzędną, a uzyskiwany miód zużywany jest prawie wyłącznie na własne potrzeby. To ogranicza wielkość pasieki amatorskiej do kilku czy kilkunastu pni oraz przyczynia się nieraz do dużych strat, zwłaszcza w niesprzyjające lata lub na terenach ubogich w pożytki.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.