Podczas wizyty i prac w pasiece, jak również w innych okolicznościach przyrody, naturalne jest, że możemy zostać użądleni przez pszczołę. Zwykle nie jest ono groźne i powoduje jedynie zaczerwienienie, ból, pieczenie oraz opuchliznę. Jednak w skrajnych przypadkach użądlenie może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie w okolicę szyi, ust, języka, podniebienia lub gardła, co może powodować trudności w oddychaniu.

Pszczoła może użądlić tylko raz, a jej żądło jest wyposażone w zadziory, które zatrzymują je w skórze wraz z woreczkiem jadowym. Inaczej jest w przypadku os czy szerszeni, które mają inną budowę żądła i mogą używać ich wielokrotnie. Warto pamiętać, że zabicie jednej osy powoduje atak kolejnych osobników, ponieważ rozerwany woreczek jadowy uwalnia substancję chemiczną, której woń prowokuje do ataku. Dlatego należy oddalić się od miejsca użądlenia. Podobnie jest w przypadku pszczół – pierwsze użądlenie również jest sygnałem dla pozostałych owadów broniących gniazda (oczywiście jeśli do użądlenia doszło w jego pobliżu).

Po użądleniu przez pszczołę należy jak najszybciej usunąć żądło, ponieważ jad pszczeli jest wtłaczany do rany przez długi czas. Wybierając się do pasieki, lepiej nosić ubrania o jasnych kolorach i nie stosować intensywnie pachnących perfum, płynów po goleniu itp. W przypadku osób uczulonych na jad może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Wtedy niezbędna jest jak najszybsza pomoc lekarska. Do niepokojących objawów należą:

– bladość skóry,
– spadek ciśnienia krwi,
– zawroty głowy,
– nudności oraz wymioty,
– obrzęk języka lub twarzy,
– przyśpieszone czynności serca,
– wysypka na części lub na całym ciele,
– uczucie ściskania klatki piersiowej,
– duszność,
– omdlenie,
– kaszel,
– skurcz oskrzeli,
– obrzęk krtani.

Objawy te występują najczęściej do 30 minut od zdarzenia (u 90% osób). Warto więc znać zasady pierwszej pomocy:

– zachować spokój,
– usunąć żądło,
– ułożyć pacjenta w pozycji leżącej na plecach z nogami lekko uniesionymi do góry, zapewnij dostęp świeżego powietrza,
– natychmiast zadzwonić po pomoc – Pogotowie Ratunkowe (tel. 112 lub 999)
– sprawdzić, czy ukąszony nie ma opaski na nadgarstku z informacją o chorobie (cukrzyca, padaczka, alergia), w przypadku alergii sprawdź, czy ma przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną. Adrenalinę podać w mięsień uda,
– nieprzytomnemu nie podawać nic do picia,
– w przypadku wymiotów – ułóż pacjenta w pozycji bocznej ustalonej,
– w przypadku ustania czynności życiowych (braku tętna i oddechu) natychmiast rozpocznij masaż serca i sztuczne oddychanie – kontynuuj do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego,
– każda osoba, u której chociaż raz w życiu wystąpiła reakcja anafilaktyczna powinna posiadać przy sobie adrenalinę (w ampułkostrzykawce lub automatycznym wstrzykiwaczu – dostępne na receptę w formie gotowej do podania). Bliscy takiej osoby powinni być przeszkoleni z zasad i sposobu podawania adrenaliny.

Niezależnie od efektu podjętych powyżej czynności ratunkowych, w przypadku reakcji anafilaktycznej, nawet jeśli odpowiedź na adrenalinę będzie skuteczna, zawsze należy wezwać zespół pogotowania ratunkowego. Objawy mogą nawrócić do 24 h od zdarzenia!

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.