Pień zwany ulem Ostrowskiej składa się z 3 korpusów o ramce 360 x 230 mm. Jest ulem bardzo uniwersalnym. Można go stosować w terenach o słabych i silnych pożytkach. Nadaje się również do wędrówek.

System gospodarowania w tym ulu opracowała prof. Wanda Ostrowska na podstawie długoletnich doświadczeń w latach 1968-82. Ul wymyślony przez wielką polską pszczelarkę to konstrukcja pozwalająca na zbiory miodu w rejonach bardzo słabych pożytkowo przy zmiennej, deszczowej aurze, nadająca się dla pasiek wędrownych. Został on wymyślony przede wszystkim z myślą o rejonach Polski północno–wschodniej.

Ul ten jest bardzo podobny w swojej budowie do ula wielkopolskiego z tą różnicą, że ramki są skrócone o 30 mm, czyli 360 mm × 230 mm. Powierzchnia użytkowa jednego korpusu na 10 ramkach wynosi 82,8 dm² (pojemność ramki równa się 8,28 dm²). Przy takim skróceniu ramek możemy operować całymi korpusami bez większej obawy o niepotrzebne wychłodzenie gniazd.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.