Ul Dadanta, zwany potocznie dadantem, jest to stojak, którego pojemność zwiększa się w kierunku pionowym za pomocą stawianej na gniazdo nadstawki, służącej za magazyn miodowy. Część gniazdową tego ula stanowi skrzynia połączona na stale z dennicą, mieszcząca 15 ramek. Jej wymiary wewnętrzne to długość 565 mm, szerokość 450 mm i wysokość 320 mm. Przednie i tylne ściany ula są podwójne o grubości 75 mm, wykonane z desek. Wolną przestrzeń między zewnętrznymi i wewnętrznymi deskami tych ścian (ok. 38 mm) wypełnia się materiałem izolacyjnym, np, słomą prostą, plewami, pianizolem itp. W górnych wewnętrznych krawędziach ścian przedniej i tylnej wycięte są wręgi do zawieszania ramek. Szerokość ich wynosi 11 mm, wysokość to 8 mm. Boczne, pojedyncze ściany ula wykonane są z desek grubości 20 mm. Dennica, (podwójna, grubości 70 mm), jest obustronnie szalowana deskami grubości 17 mm, a wolna przestrzeń wypełniona materiałem izolacyjnym. Nadstawka ula Dadanta jest to rama zbudowana z desek grubości 17 mm. W dłuższych bokach nadstawki wycięte są wręgi do zawieszania ramek, takie same jak w części gniazdowej. Nadstawkę umieszcza się w kołnierzu wysokości 90 mm, stanowiącym przedłużenie zewnętrznych ścian dłuższych i ścian szczytowych. Daszek, dwuspadowy, o niewielkim kącie nachylenia, kryty jest papą bitumiczną, zagiętą na okapach na brzeg zewnętrzny. Rama daszka ma 104 mm wysokości i wykonana jest — tak jak cały daszek — z desek grubości 17 mm. Daszek opiera się na 4 listwach przybitych od wewnątrz w odległości 14 mm od dolnej krawędzi. Daszek może być umocowany na zawiasach. Ramka gniazdowa ula Dadanta jest szeroko-niska. Jej wymiary zewnętrzne to szerokość 435 mm, wysokość 300 mm. Górna beleczka ramki zrobiona jest z listewki długości 470 mm, szerokości 25 mm oraz grubości 18 mm. Ul Dadanta zaopatrzony jest w 2 wyloty, przy samym dnie.

Do wyposażenia ula Dadanta należą 2 ścieśniacze gniazda, drewniana przegroda ruchoma oraz komplet beleczek międzyramkowych. Do ocieplania gniazda służą 2 boczne maty słomiane oraz poduszka lub mata górna. Maty boczne są ujęte w drewniane okładziny i z powodzeniem można przy nich nie stosować już ścieśniaczy. Ul ustawiany jest na specjalnej podstawce (stojaku).

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.