Wśród pszczelarzy znajdziemy hobbystów, którzy traktują pracę w pasiece z pełnym oddaniem, ale jednak jest to dla nich zajęcie dodatkowe. Dla wielu jednak hodowla pszczół staje się życiową pasją, często dziedziczoną z ojca na syna. Czy jednak każdy może zostać pszczelarzem i czy istnieje konkretny zestaw cech, który powinien posiadać każdy pszczelarz?

Na pewno idealnego opiekuna uli powinna charakteryzować pracowitość i systematyczność. Choć wielu praca w pasiece kojarzy się z sielankową wizją spacerów wśród kolorowych pszczelich domków w kwitnącym ogrodzie, tak naprawdę praca pszczelarza jest trudna, wymaga sił fizycznych i doskonałej kondycji, aby sprostać codziennym wyzwaniom. Nieraz trzeba dźwigać duże ciężary. Przy ulach pracuje się w siatce, utrudniającej oddychanie, wkłada gruby kombinezon (chroniący przed użądleniami) nawet w największe upały. Poza tym prowadzenie pasieki to spore ryzyko. Jeśli nie posiada się fachowego przygotowania, pszczelarstwo szybko będzie przynosić straty. Niewłaściwe dbanie o podopiecznych, to narażenie ich na zatrucia, czy śmierć głodową lub atak szkodników.

Jeśli planuje się zostać dobrym pszczelarzem bardzo ważne jest, aby poznać cały szereg zabiegów stosowanych w hodowli pszczół. Służą one skierowaniu pracy pszczół ku pożądanemu celowi. Żeby praca pszczelarza nie polegała na serii prób i błędów, musi sam poznać dokładnie anatomię swoich podopiecznych. Wiedza o pszczołach to pogłębiona znajomość czynności poszczególnych narządów pszczół, ich życiu, chorobach oraz roślinach miododajnych, właściwościach miodu czy wosku. Wiedza o pszczołach przypomina wiedzę tajemną, której posiadanie pozwoli wyczarowywać złoty wspaniały dar ula – miód.

Pszczelarzem nie może, a na pewno nie powinien zostać każdy, kto tylko ma na to ochotę. Z grupy przyszłych pszczelarzy należy od razu wykreślić przede wszystkim osoby uczulone na jad pszczoły. Użądlenia podopiecznych są przecież niejako wpisane w codzienną pracę właściciela uli. Dla osób, które mają alergię na jad, takie użądlenia bywają śmiertelnie niebezpieczne. Na szczęście uczulonych na ukąszenia jest w populacji ludzkiej stosunkowo niewielu. Osoby nadpobudliwe, którym brak cierpliwości, nie sprawdzą się w roli hodowcy pszczół. Ta praca wymaga opanowania i spokoju. Nawet w trudnych sytuacjach. Pszczoły to bardzo wrażliwe zwierzęta i łatwo je rozdrażnić, doprowadzając do przykrych wypadków. Zdrowiej wtedy nie podejmować niepotrzebnego ryzyka i zająć się bezpieczniejszym oraz lepiej odpowiadającym naszemu temperamentowi hobby.

Brak strachu przed żądleniem pszczół to niezbędny wymóg dla pszczelarza. Praca wśród uli to częste ukłucia. Każdy ma w sobie naturalny lęk przed nieprzyjemnym użądleniem. Chorobliwa fobia przed użądleniami wyklucza jednak każdego z pracy w roli pszczelarza. W wyjątkowo dobrej sytuacji są osoby z tradycjami pszczelarskimi w rodzinie. One od młodych lat oswajają się z owadami i umieją zachowywać się w obecności roju. Zaczynający swoją przygodę z pszczelarstwem, jako osoby dorosłe, muszą być niezwykle zmotywowani lub… zdesperowani. Tym ostatnim nie wróży się raczej powodzenia w pszczelim biznesie.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.