Budowa ciała pszczoły przypomina organizm każdego owada.

Można u niej wyróżnić trzy podstawowe elementy – głowę, tułów i odwłok.

UWAGA: Każdy element został podzielony na osoby artykuł. Proszę przejrzeć bloga 🙂

Warto zainteresować się budowa tych najbardziej ruchliwych – pszczół miodnych – robotnic. Zewnętrzne pokrycie ciała tychże pszczół stanowi, powstały z chityny- oskórek. Bardziej stwardniałe części oskórka zespolone są ze sobą elastycznymi błonami. Zapewnia to każdej pszczole niezwykłą ruchliwość. Oskórek pokryty jest włoskami o rożnej grubości i kształcie. Spełniają one funkcję ochronną, natomiast gdy pszczoła – robotnica zbiera pyłek z kwiatów, przyczepia się do włosków mnóstwo ziaren pyłku kwiatowego. Umożliwia to przenoszenie cennego zapylacza z jednej rośliny na drugą. Obecne na chitynie włoski i szczecinki rozmieszczone na nogach pszczoły, pełnią rolę narzędzi umożliwiających czyszczenie ciała oraz zbiór pyłku. Wyjątkowe włoski, puste w środku i połączone z zakończeniami nerwowymi, tworzą pszczele narządy czuciowe. Na pszczołach, które świeżo wygryzły się z komórek, owłosienie na powierzchni ciała, jest tak gęste, że młode wyglądają tak, jakby były pokryte jaśniutkim futrem. Gdy pszczoła dorasta, większość włosków stopniowo wyciera się. Stare pszczele robotnice wydają się więc ciemniejsze w porównaniu z młodymi.

Robotnice posiadają narządy umożliwiające im zbiór surowców pokarmowych, karmienie potomstwa, tworzenie plastrów, a także obronę pszczelego gniazda. Podczas zbierania nektaru z roślin, robotnice posługują się specjalną trąbką, złożoną z elementów aparatu gębowego. Pszczoła, pobierając pokarmy płynne, układa aparat gębowy w rodzaj rurki, w której porusza się długi i elastyczny języczek pokryty delikatnymi włoskami. Jeśli pokarmu jest niewiele, pszczoła ściąga go zaopatrzonym we włoski języczkiem i wsysa do trąbki. W razie większej ilości nektaru owad zanurza całą trąbkę, a języczek ułatwia zasysanie.

To jakiej długości jest trąbka aparatu gębowego pszczoły robotnicy, ma ogromne znaczenie dla zbioru miodu. Osobniki o dłuższych trąbkach mogą łatwiej dostawać się do nektaru ukrytego w rurkach korony kwiatu. Trąbkę pszczoły zamyka z przodu warga górna oraz para mocnych żuwaczek (u pszczół żuwaczki przystosowane są do pobierania pokarmu płynnego). Pszczoła robotnica używa żuwaczek do ugniataniu wosku, budowy plastrów, przy przegryzaniu pylników kwiatowych oraz przy wynoszeniu zbędnych odpadków z ula.

 

Drogi Użytkowniku,

Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule jest pomocna i inspirująca. Zapraszamy Cię do przetestowania e-booka:
„Poradnik Pszczelarski”

Link do książki w wersji elektronicznej (e-book PDF) dostępny jest do pobrania poniżej. Raz jeszcze gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z kursu pszczelarskiego.